Наукові здобутки кафедри української і зарубіжної літератури та методики навчання - Факультет української та іноземної філології

Наукові здобутки кафедри української і зарубіжної літератури та методики навчання

Факультет української та іноземної філології > Новини факультету > Наукові здобутки кафедри української і зарубіжної літератури та методики навчання

20 листопада 2018 року викладачі кафедра української і зарубіжної літератури та методики навчання в залі засідань імені Василя Сухомлинського ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» презентували книги, які нещодавно вийшли друком. На заході були присутні викладачі, студенти та учні ліцею-інтернату «Патріот».

Декан філологічного факультету Оксана Михайлівна Свириденко повідомила, що кафедра української і зарубіжної літератури та методики навчання існує вже більше 30-ти років, тому має немало досягнень, серед яких, зокрема, те, що її професори є добре знаними не лише на теренах України, а й за її межами. І закликала учнів, щоб приходили навчатися на філологічний факультет.

Далі присутні привітали доктора педагогічних наук, професора Ганну Леонідівну Токмань з ювілеєм, побажавши їй і надалі зберігати патріотичний настрій, невичерпний оптимізм та продовжувати сіяти прекрасне в серцях майбутніх педагогів.

Першу книгу «Переяславські сковородинівські студії. Поетичний славень Сковороді» представив доктор філологічних наук, професор Микола Павлович Корпанюк, наголошуючи, що у виданні вміщено матеріал, який збирався впродовж 4-хроків:

‒ У книзі є власне поетичне трактування і є відверте захоплення Григорієм Сковородою та його творчістю, це погляди людей ХХІ сторіччя. Ми вмістили уривки поетичних творів більше 30-ти авторів. Крім цього, у книзі є методичні рекомендації Ганни Леонідівни Токмань, яка дає поради щодо проведення заходів, пов’язаних із творчістю Григорія Сковороди. А Дарина Лук’яненко аналізує прозу ХХ століття, у якій зображено великого філософа-гуманіста.

«Переяславські сковородинівські студії. Поетичний славень Сковороді» ‒ це посібник для вчителів і для студентів, це помічник у їхній практичній роботі під час вивчення доробку Г. Сковороди.

Співавтор «Поетичного славня Сковороді» Ганна Леонідівна Токмань зауважила, що вихід книги є подією в культурному житті всієї України, адже вперше надруковано вірші про Григорія Сковороду:

‒ У цій книзі присутні три аспекти: по-перше, висвітлено образ Сковороди, по-друге, подано антологію віршів різних авторів про Григорія Сковороду, і, по-третє, книгу адресовано вчителеві, адже це навчальний посібник.

Наступну книгу «Історія зарубіжної літератури: від Середньовіччя до ХVІІІ ст.» представила доктор філологічних наук, професор Галина Степанівна Мазоха, яка повідомила, що майже 30 років викладає цей курс і до створення такого видання поверталася неодноразово:

‒ Така книга вкрай необхідна, адже на сьогодні є тільки російськомовні посібники, книги 80-х років ХХ ст., а також кілька сучасних підручників, які лише фрагментарно висвітлюють теми.

Курс зарубіжної літератури від Середньовіччя до ХVІІІ ст. раніше читався впродовж 2-х років, нині його значно скоротили (усього 9 лекцій і 9 практичних занять), а матеріалу дуже багато. У книгу я вмістила не лише інформацію про добре знаних, а й про менш відомих письменників, які вершили історію в час, коли жили і творили. У навчальному посібнику викладено багато провокаційних моментів для того, аби зацікавити студентів, викликати в них бажання погодитися чи навпаки – посперечатися з певним поглядом або твердженням. Крім того, є відповіді на питання практичних занять, однак вони фрагментарні. Отож, книга – це помічник для студентів у процесі вивчення зарубіжної літератури зазначеного періоду.

Ще один посібник, підготовлений авторським колективом (Мазоха Г. С., Корпанюк М. П., Потапенко Г. І., Козубенко Л. М., Дига Н. В., Пангелова М. Б., Черниш Н. В., Бродюк Ю. М.), ‒ «Самостійна робота студентів із літературознавчих дисциплін». За словами доцента Ганни Іванівни Потапенко, була проведена грандіозна робота, адже охоплено самостійну роботу із зарубіжної літератури від античності до ХХІ століття, з української літератури – з давніх часів і донині:

‒ Це теми, які студент може опрацювати додатково, адже на лекціях і практичних заняттях не весь матеріал можна охопити. Цей посібник принесе немало користі.

Книга «Самостійна робота студентів із літературознавчих дисциплін» має на меті допомогти студентам у підготовці до занять з української та зарубіжної літератури.

Крім названих видань, викладачі кафедри української і зарубіжної літератури та методики навчання презентували навчальний посібник «Практика в системі бакалаврської і магістерської освіти філологів: літературознавчий аспект», авторами якого є Токмань Г. Л., Козубенко Л. М., Дига Н. В., Черниш Н. В.

Кандидат педагогічних наук, доцент Надія Василівна Дига зауважила, що навчальний посібник висвітлює проблематику практики на бакалаврському та магістерському рівнях вищої освіти за спеціальністю «Українська мова» і література в її літературознавчому аспекті. У книзі висвітлено всі види практики: фольклорна, педагогічна – на бакалаврському рівні; науково-дослідна, педагогічна (асистентська) – на магістерському рівні.

Ганна Леонідівна Токмань у книзі відповідала за розділ науково-дослідної практики. За її словами, у посібнику вміщені вказівки і рекомендації, як написати наукову статтю, з чого почати наукове дослідження, як визначити об’єкт і предмет:

‒ Мій розділ має навчити студентів бути науковцями. Тому я бажаю всім студентам творчості і науки та стати фахівцями високого рівня.

Розділ асистентської практики сформував кандидат педагогічних наук, доцент Леонід Миколайович Козубенко, який зауважив:

‒ Асистентська педагогічна практика є невід’ємним складником процесу підготовки фахівців, що здобувають ОКР «Магістр». Ця практика на філологічному факультеті завжди є максимально наближеною до тих умов, у яких має працювати викладач.

Директор університетської бібліотеки Ольга Іванівна Шкира подякувала викладачам кафедра української і зарубіжної літератури та методики навчання за збагачення бібліотечного фонду закладу новими книгами, зазначивши, що найближчим часом книги будуть представлені на бібліотечних виставках та оглядах, щоб з ними мали можливість ознайомитися всі охочі.

Тетяна Шинкар,
кафедра української і зарубіжної літератури та методики навчання

[vcfastgallery_mosaic fgm_layout=”fg_layout3″ fg_type=”magnific-popup” images=”489,488,487,486,485,484,483,482,481,480,479,478,477,476,475,474,473,472,471,470,469,468,467,466,465,464,463,462,461,460,459,458,457,456″]

Залишити коментар

Перейти до вмісту